Brykiet z węgla drzewnego do kominka

Każdy kolejny sezon grzewczy to podejmowanie decyzji – kocioł czy kominek, węgiel, ekogroszek czy koks opałowy itd. Natomiast bez wątpienia kominek nie dość, że grzeje to jeszcze na dodatek ładnie wygląda. Można go umieścić w pokoju dziennym lub salonie, gdzie na pewno będzie wyglądał bardzo stylowo. Jednak w czym nim najlepiej palić?

Dość popularne stają się brykiety z węgla drzewnego. Z pewnością jest on wygodniejszy w użyciu niż drewno czy węgiel brunatny. Drewno trzeba przywieźć z lasu, a następnie porąbać. Natomiast nawet jeśli kupi się już porąbane drewno to i tak trzeba mieć sporo miejsca, żeby składować je gdzieś, gdzie nie ma wilgoci. Z kolei węgiel brunatny wydziela dość nieprzyjemny zapach podczas spalania. Brykiety z węgla drzewnego mają zaledwie około 12% wilgotności, palą się długo i nie powodują powstawania śmierdzącego dymu. Bardzo istotne jest również to, że brykiety mają większą wartość energetyczną od drewna. Oznacza to, że aby uzyskać taką samą ilość ciepła spala się ich mniej. Nie trzeba w związku z tym robić zbyt dużych zapasów.

Zostało już wspomniane, że brykiety charakteryzują się około 12% wilgotnością. Żeby drewno uzyskało wilgotność 15% musi przeleżeć w odpowiednim miejscu dwa lata. Natomiast jego początkowa wilgotność jest oczywiście znacznie wyższa, a w związku z tym gorzej się ono pali. Energia, która mogłaby być wykorzystana od razu na ogrzewanie domu, musi być również przeznaczona na porządne rozpalenie drewna, pomimo zawartej w nim wody. Kolejna sprawa to możliwość wyboru kształtu i wielkości brykietów. Najczęściej kupuje się walce o średnicy powyżej 7,5 cm i o długości od 20 do 30 cm. Kupuje się je zwykle w paczkach po 10 kg. Jednak brykiety kominkowe mogą mieć także kształt wielokąta, kostki czy owalny. Jeśli chodzi o ceny brykietów to niewątpliwie najtańsze są one latem. Koszt zależy też od kształtu i długości. Natomiast w ogóle można powiedzieć, że nie jest to bardzo drogi rodzaj materiału opałowego. Kupując brykiety należy też jednak zwrócić uwagę na ich jakość, bo jeśli będą podejrzanie tanie, to możemy potem żałować ich zakupu.