Co robić z popiołem z pieca?

Jeśli do palenia w piecu lub kominku używamy miału węglowego, węgla, koksu, drewna czy brykietów z węgla drzewnego powstaje popiół. Trzeba go regularnie usuwać. Natomiast zarówno jego wybieranie z pieca, jak i wyrzucanie sprawia pewne problemy.

Zazwyczaj popiół z pieca usuwa się przynajmniej co kilkanaście dni. Jeśli weźmie się po prostu szuflę i wiaderko, żeby wybierać popiół, to z pewnością powstanie sporo pyłu. Dostaje się on do oczu, nosa, ust, osiada na włosach i na ubraniu. W związku z tym trzeba zastosować jakieś metody, które ułatwią usuwanie popiołu. Przede wszystkim można kupić specjalny odkurzacz. Jest on przeznaczony właśnie do zbierania popiołu i to nawet gorącego. Inny pomysł do zrobienie specjalnego wyciągu, czegoś w rodzaju centralnego odkurzacza. Ewentualnie można zamontować okap z wentylatorem, który będzie włączany podczas wybierania popiołu. Wymaga to jednak pewnych przeróbek i kosztów, ale potem jest znacznie łatwiej, jeśli chodzi o czyszczenie pieca.

Kiedy już uda nam się wybrać popiół z pieca powstaje kolejny dylemat – gdzie go można wyrzucić? Oczywiście nie można tego zrobić gdziekolwiek, bo taki popiół może zanieczyszczać powietrze, glebę czy wodę. Najwygodniej jest jeśli w okolicy zostanie postawiony specjalny kontener, właśnie na popiół. Niektórzy używają popiołu do utwardzania drogi, posypywania oblodzonych powierzchni czy nawożenie ogrodu – jest to błąd, bo wówczas szkodliwe związki zawarte w popiele dostają się do środowiska. Wiatr roznosi je poza tym na jeszcze większy obszar. Poza tym, że szkodzą glebie i wodzie, mogą też powodować choroby górnych dróg oddechowych. Po usunięciu popiołu z pieca trzeba go więc po pierwsze dobrze zabezpieczyć przed pyleniem czy wymyciem, a następnie wyrzuć w miejscy specjalnie do tego przeznaczonym. Osoby, które nie postępują w taki sposób narażają się na kary pieniężne. Natomiast tak naprawdę przed nielegalnym wysypywaniem popiołu każdego z nas powinno powstrzymywać przede wszystkim własne sumienie. Wiadomo, ze środowisko naturalne jest coraz bardziej zanieczyszczane, trzeba więc temu przeciwdziałać w każdy możliwy sposób. Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy jest to szczególnie ważne podczas wyboru rodzaju pieca i opału, sposobu czyszczenia komina oraz kotła.