Czy ekogroszek jest ekologiczny i się opłaca?

Ekogroszek to materiał opałowy produkowany z węgla kamiennego o dużej kaloryczności. Jest on coraz bardziej popularny ze względu na fakt, że jest ekologiczny oraz ze względu na swoją niewysoką cenę.

Do produkcji ekogroszku używa się węgla, który jest wysokoenergetyczny, ale ma mało siarki i wody. Dlatego kiedy ekogroszek jest spalany w piecu powstaje niewiele tlenków siarki i popiołu. Poza tym nadaje się on do kotłów retortowych, które skonstruowane są w ten sposób, że podczas spalania ekogroszku wydziela się bardzo niewiele tlenku węgla. Czyli, żeby paliwo to mogło być faktycznie w pełni ekologiczne konieczne jest użycie odpowiedniego pieca. Wyposażony jest on w specjalny podajnik, który może automatycznie nabierać i dozować materiał opałowy. Istotne jest również to, że po spaleniu ekogroszku nie ma zbyt wiele popiołu. Nieduża wielkość ziaren ekogroszku (5 – 25 mm) sprawia, że jest to możliwe bez żadnych problemów. Wszystko to powoduje, że wiele osób wybiera właśnie ten materiał opałowy, zamiast ogrzewać koksem czy węglem kamiennym.

Na co warto zwrócić uwagę kupując ekogroszek? Na pewno na jego kaloryczność, najlepiej aby wynosiła 26 000 – 28 000 kJ/kg. Poza tym oczywiście ważna jest cena. Jeśli kupimy ekogroszek latem na pewno będzie tańszy. Natomiast w ogóle z pewnością jego stosowanie jest znacznie bardziej opłacalne niż ogrzewanie gazem, olejem czy prądem. Jeśli chodzi o inne paliwa stałe również wypada bardzo korzystnie, bo tańszy jest właściwie tylko miał węglowy. Chociaż w sumie nie jest on bardzo wydajny i w ogóle nie ma najlepszej opinii, jako odpad powstający podczas wydobywania i obróbki węgla kamiennego.

Czyli podsumowując zalety ekogroszku:

– emituje do atmosfery bardzo niewiele szkodliwych substancji,

– podczas jego spalania powstaje bardzo niewiele popiołu,

– spełnia ekologiczne normy wyznaczone przez Unie Europejską,

– jest tańszy od wszystkich stałych materiałów opałowych z wyjątkiem miału,

– spala się go w kotłach retortowych, które są bardzo wygodne i pozwalają na duża oszczędność materiału opałowego. Co prawda to właśnie dzięki nim ekogroszek jest jeszcze bardziej ekologiczny, ale ważny jest właśnie przecież efekt ostateczny.