Czy palić węglem brunatnym?

Przed każdą zimą pojawia się ten sam dylemat – czym ogrzewać dom, żeby było ciepło i niedrogo? Coraz więcej osób kieruje się także względami ekologicznymi. Może warto wziąć pod uwagę węgiel brunatny? Trzeba wówczas opracować odpowiednią metodologię palenia go.

Węgiel brunatny jest skałą osadową powstałą w kenozoiku. Zawiera on bardzo dużo węgla i dzięki temu może być stosowany jako materiał opałowy. Jeśli chodzi o jego kaloryczność, to wynosi ona od 7 500 do 21 000 kJ/kg. Bardzo istotne jest również to, że jest stosunkowo tani. Dlatego właśnie wiele osób woli stosować go do kominków i pieców, zamiast brykietów z węgla drzewnego czy zamiast koksu. Żeby jednak nadawał się do tego powinien spełniać następujące parametry: maksymalna zawartość wilgoci 55%, maksymalna zawartość piasku 6%, maksymalna zawartość lignitu 5%. Istnieje kilka rodzajów węgla brunatnego, w zależności od grubości jego ziaren: kęsy, miał, orzech, gruby, drobny, średni, niesort. Poza tym dzieli się go na węgiel miękki, który jest wydobywany w kopalniach odkrywkowych oraz twardy pochodzący z kopalni podziemnych. Twardy jest bardziej energetyczny.

Czy warto palić węglem brunatnym w kominku lub kotle? Jeżeli ktoś zdobędzie w tym wprawę, to może okazać się to faktycznie opłacalne. Co prawda najpierw trzeba stracić nieco czasu, ale za to można oszczędzić trochę pieniędzy. Jeśli chodzi o kominek można na początku rozpalić go drewnem, a następnie dodać węgiel brunatny i wtedy powinien się już ładnie spalać. Natomiast trzeba też zadbać o odpowiednie odprowadzenie dymu, bo nie da się ukryć, że ma on niezbyt przyjemny zapach. Natomiast można zadbać o to podczas kontrolowania zabezpieczeń antyczadowych. Węglem brunatnym można również palić w kotle. Tutaj także trzeba zadbać o stworzenie odpowiedniej ilości żaru, żeby węgiel mógł się palić i ogrzewać dom. Należy poznać dobrze działanie pieca i odpowiednio go regulować, zwłaszcza podczas wytwarzania żaru. Kolejna sprawa to powstawanie dużych ilości popiołu. Trzeba więc nauczyć się go usuwać bez zbyt dużego pylenia oraz znaleźć miejsce, gdzie można go wyrzucać. Każdy musi więc zdecydować sam czy używanie węgla brunatnego ma więcej plusów czy minusów.