Ogrzewanie węglem kamiennym

Ponieważ w Polsce występuje dużo węgla kamiennego jest on powszechnie dostępny i niezbyt drogi. Co prawda powstający z niego miał energetyczny jest tańszy, ale za to mniej wydajny. Ważne jest również to, że piece w których pali się węglem nie są zbyt drogie.

Wysoka kaloryczność, która wynosi 21 000 do 30 000 kJ/kg oraz niska cena – średnio 600 zł za tonę, to niewątpliwe zalety węgla kamiennego. Chociaż jego pozostałe rodzaje, czyli ekogroszek oraz wspomniany miał są tańsze, to jednak są mniej opłacalne. Poza tym ogrzewanie domu węglem kamiennym jest znacznie tańsze niż gazem, olejem opałowym czy energią elektryczną. Natomiast używanie węgla kamiennego do ogrzewania domu ma też pewne wady. Obsługiwanie kotłów węglowych bywa dość uciążliwe. Trzeba też regularnie oczyszczać piece z popiołu. Natomiast trzeba dowiedzieć się, gdzie można go wyrzucić, aby nie zanieczyścił gleby. Poza tym kotły węglowe mogą być niebezpieczne dla środowiska jeszcze z innych względów, chodzi o to że emitują one sporo zanieczyszczeń do powietrza. Dlatego właśnie stworzono ekogroszek. Natomiast jeśli jednak używa się węgla kamiennego warto z pewnością zadbać o to, aby posiadał on rozwiązania umożliwiające zmniejszenie emisji szkodliwych substancji. Wystarczy już, aby instalacja grzewcza została wyposażona w odpowiednie filtry.

W skład węgla wchodzi popiół i siarka, dzięki temu ma on właśnie tak dużą wartość opałową. Wciąż pozostaje więc głównym surowcem zaspokajającym polskie zapotrzebowanie energetyczne. Pokrywa je w około 65%. Polska jest jednym z krajów, w których wydobywa się najwięcej węgla kamiennego. Chociaż z drugiej strony w ostatnich latach wydobycie jest coraz mniejsze. Chodzi głównie o względy ekologiczne oraz o coraz powszechniejsze stosowanie wygodniejszych i bezpiecznych dla środowiska rodzajów opału. Gdzie jeszcze wydobywa się dużo węgla? Na pewno w Chinach, Indiach, USA, Australii, RPA, a także na Ukrainie. Jednak na pewno nie trzeba się obawiać, ze polskie wydobycie może być nie wystarczające w stosunku do naszych potrzeb.